20 tipov pre lepší nočný spánok bábätka

Ako je možné, že niektoré bábätká pekne v noci spávajú od narodenia a iné sa budia aj 14x za noc? V čom by mohol byť problém? 

A vôbec. Dá sa to nejako ovplyvniť?

Dá.

Sami viete, že uspávanie bábätka môže byť niekedy veľmi únavné a vyčerpávajúce. Hlavne vtedy, ak sa s ním v noci veľmi často budíte, respektíve nespíte vôbec.

Ako povedala Lenka Medvecová-Tinková z prosímspinkej.cz :

“Uspať dieťa je niekedy tak ťažké, že zaspíme skôr, ako sa nám to podarí.”

Mne osobne sa zas veľa krát podarí zaspať po celom dni spolu s bábom. A čím je staršie, tým sa rýchlosť môjho zaspatia zvyšuje.

Naprek tomu, že uspávanie bábätka/novorodenca je niekedy naozaj únavné, uspávať také 2-ročné dieťa je niekedy fakt hodné psychiatrie. 😀

Možno že poznáte ten výrok: “Nik nemá viac roboty, ako dieťa, ktoré má ísť spať.”

Napriek tomu som zástanca názoru, že keď ma dieťa pri sebe pred spaním potrebuje, budem pri ňom, kým nezaspí. Aj na úkor môjho voľného času.

V prvom rade, tento článok neslúži ako nejaký striktný návod tipov, ktorými by ste sa mali riadiť. Len samotný spánok bábätka je celá veda a kapitola sama o sebe. Tým, že každé bábätko je iné, jedinečné, to, čo platí na jedno, nemusí samozrejme platiť aj na druhé.  Ale myslím si, že niektoré veci vieme do istej miery ovplyvniť, alebo to bábätko priučiť hneď od narodenia. Za vyskúšanie nič nedáte.

Toto je môj overený zoznam tipov, ktoré u mojich detí do veľkej miery fungovali a fungujú (tieto tipy sú vhodné najmä pre novorodencov/bábätká, ale niektoré možno využívať aj dlhšie) a preto sa chcem s vami o ne podeliť. Môžno že budú inšpiráciou aj pre vás mamičky a budúce mamičky a pomôžu najmä zlepšiť spánok (nielen uspávanie) aj  vašim bábätkám.

Budem rada, ak aspoň jednej z vás pomôže.

Tak poďme na to!

Základné tipy

1.) S prípravou začnite už v tehotenstve

Múdre knihy hovoria, že dieťatko začína vnímať určité podnety z vonkajšieho prostredia už počas tehotenstva.

Ak už v brušku do určitej miery vníma napríklad matkin hlas, hudbu, ticho, hluk, svetlo a tmu, môže s tým plynule pokračovať aj po narodení.

Ja osobne som sa snažila počas tehotenstva rozlišovať denné a nočné činnosti. Cez deň som napríklad púšťala hudbu “na plné pecky”, zatiaľ čo v noci som sa snažila robiť všetko v tichosti a maximálne v šere.

2.) Naučte bábätko rozlišovať deň a noc

Hovorí sa, že bábätko má po narodení otočený režim. V našom prípade to tak našťastie nebolo.

Eliška spávala v prvých týždňoch rovnako dlho cez deň a rovnako dlho v noci s rôznymi prestávkami. Až niekedy okolo 4-6 týždňa nastal moment, kedy začala cez noc spávať dlhšie.

Dôležitá otázka: “A ako ho to naučiť?”

Podľa Dr. Johna Hermana je možné naučiť novorodenca rozoznávať deň a noc od jeho narodenia. Jednoducho mu len treba poskytnúť podnety, ktoré to umožnia.

Od jej narodenia som sa teda snažila dodržiavať to, podľa čoho by mala rozlíšiť, kedy je deň a kedy nastáva noc.

CEZ DEŇ

  • svetlo
  • hluk, bábatko počuje rôzne zvuky, ktoré sa nesnažme minimalizovať
  • hráme sa s ním, prihovárame sa mu
  • medzi sebou sa rozprávame prirodzene, nešuškáme
  • bábätko spí kedykoľvek počas dňa podľa potreby

PRED NOČNÝM SPÁNKOM ⁄ CEZ NOC

  • tlmené svetlo, tma, nerozsvecujeme, poprípade zatiahneme závesy
  • ticho, nebuchoceme
  • toto je náročné, ale nehráme sa s bábätkom, neprihovárame sa mu, snažme sa s ním neudržiavať očný kontakt
  • rozprávame potichu, šuškáme
  • bábätko ukladáme na nočný spánok približne v rovnakú hodinu (medzi 18–20 hod.)

3.) Zaveďte určitý denný rituál, ktorý sa opakuje

Bábätko potrebuje mať pocit bezpečia a cítiť, že mu nič nehrozí. Zaveďte určitý režim na ktorý si zvykne a bude vedieť, že napríklad večerné kúpanie alebo masáž je akási forma prípravy na nočný spánok.

Rituálom môže byť ranné alebo večerné kúpanie, masáž, pusa na dobrú noc, čítanie rozprávky… Áno, dokonca aj takýmto malým bábätkám sa už odporúča čítať.

spánok, nočný spánok, bábätko, nočný spánok bábätka, janelisblog

Tipy počas dňa

4.) Chodievajte na vychádzky

Nič nie je pre bábätko lepšie, ako pobyt na čerstvom vzduchu.

Možno sa pýtate:A kedy je ten správny čas ísť s novorodencom von?

My sme išli na prvú prechádzku hneď na druhý deň po príchode z nemocnice, kedy mala Eliška len 5 dní a vonku bolo okolo nula stupňov. Podľa niektorých je to extrém, pre nás normálne. Môžem len povedať, že jej to vôbec neuškodilo.

Odporúča sa začať s malými intervalmi, t.j. 10 minút, na ďalší deň 15–20 minút a postupne každým dňom pridávať. Dnes trávime von každý deň minimálne 2-3 hodiny, čo nie je pravidlo.

5.) Neunavujte bábätko v domnení, že lepšie zaspí

Novorodenci a malé detičky majú úplne iný spánkový cyklus ako máme my dospelí. Nesnažte sa im ho preto narúšať.

Ak vidíme, že dieťatko si trie očká, zíva, pozerá do prázdna, je podráždené, je to jasný signál, že už je unavené. Potrebuje si zdriemnúť, aby nebolo preťažené.

Spánok plodí spánok.

Polhodina pred nočným spánkom by mala byť relaxačná. Nehrajte sa s hlučnými a blikotajúcimi hračkami. Rozjašiť bábätko na noc je asi to posledné, čo by ste chceli. Či?

6.) Nie je hojdanie ako hojdanie

Rodičia, chcú pre bábätko to najlepšie a aby ho utíšíli keď plače, skúšajú pri tom rôzne techniky.

Bábätko pozná hojdanie – nadnášanie z bruška, keď mamička napríklad kráča. Nepozná však hojdanie – natriasanie “hore-dole” na rukách alebo v kočiari. Ak ho naučíte na “čičíkanie”, už s tým neprestanete. Bábätko nezaspí inak iba tak, že ho budete hojdať.

Ak vám ale hojdanie vyhovuje, kľudne s tým pokračujte.

7.) Rozlišujte fázy spánku bábätka

Pri bábätkách rozlišujte pokojný–tuhý a tzv. aktívny spánok, počas ktorého dieťatko ešte tuho nespí.

Môže sa stať, že mama nerozlišuje tieto fázy. Nevie, že počas spánku sa bábätko môže pohybovať, vydávať jemné zvuky, robiť grimasy alebo sa aj usmievať. Dobehne k bábätku, ktoré práve poplakáva v domnení, že sa prebúdza a chce ho upokojiť. Pritom bábätko môže naďalej spať, len sa mu buď niečo nepríjemné sníva, alebo sa len niečoho zľaklo.

Pribehnutím k bábätku na každé šuchnutie ho nevedomky učíte budiť sa častejšie.

Preto chvíľu počkajte či neprestane a nebude spinkať ďalej. Ak pokračuje, naopak zakročte skôr, ako sa rozplače.

spánok, nočný spánok, bábätko, nočný spánok bábätka, janelisblog

Pred spaním

8.) Vyvetrajte vzduch

Skúste vyjsť von a vrátiť sa do bytu, kde sú nonstop zavreté okná. A skúste vyjsť von a vrátiť sa do bytu kde sa býva a kde sú nonstop zavreté okná. Čo myslíte, kde bude lepší vzduch?

No predsa v byte kde sa vetrá.

Bábätko sa môže v takej miestnosti cítiť nepohodlne, môže mu byť zima alebo naopak teplo. Vtedy vyvetrajte a znížte v miestnosti teplotu. Odporúča sa, aby bábätko spalo cez deň pri izbovej teplote 22°C a cez noc pri 18°C.

U nás to celkom v letných mesiacoch neplatí, keďže nevieme znížiť teplotu v byte pod 25 stupňov. Aj keď spíme pri otvorených oknách, teplota vonku je tiež okolo 25 stupňov. Tým pádom máme overené, že čím je v miestnosti teplejšie, tým vyššia je tendencia, že sa  dieťa zobudí, pretože je smädné a pýta piť.

Dôležité je však nezabudnúť minimálne vyvetrať vzduch.

9.) Oblečte bábätko podľa potreby

Pred spaním vždy bábätko oblečte podľa ročného obdobia a tak, aby sa cítilo pohodlne.

Niekedy sa bábätko budí preto, že mu je zima. Pred spaním preto môžete vyhriať postieľku vyhrievacou fľašou a odstránte ju pred uložením bábätka do postieľky. Bábätká majú radi ked im je tepľúčko, avšak, nemali by sa spotiť. Ak sa bábätko spotí, skúste dať menej vrstiev a znížiť izbovú teplotu.

Tip: Dávajte pozor, aby sa neprehrialo. Podľa výskumov je to jedna z príčin syndrómu náhleho úmrtia novorodencov.

10.) Poriadne bábätko pred nočným spánkom nakŕmte

Najčastejší dôvod toho, že sa dieťatko budí alebo plače je kvôli tomu, že je hladné. To, čo múdre knihy uvádzajú, že dieťatko sa budí a papá každé 3 hodiny úplne neplatí.

V prvých mesiacoch je dôležité kŕmiť bábätko vždy, keď o to požiada a to hneď pri prvých prejavoch hladu.

Nečakajte, kým sa rozplače. Mohlo by sa tak zbytočne rozrušiť a ťažšie zaspať.

Žalúdok novorodenca je veľký ako čerešňa, preto potrebuje piť málo, ale často. 

Ak plánujete kojiť/kojíte, dôležité je nakojiť ho tzv. zadným – tukovým mliekom, ktoré ho zasýti  na dlhšie a ktoré začína tiecť až po cca 5 minútach. Preto ak dokopy kojíte 5 minút, dieťatko bude nespokojné a o chvíľu hladné.

Ak si kladiete pri novorodencovi otázku:Prečo znova plače? Veď som mu dávala jesť pred polhodinou.”

Väčšinou je to preto, lebo je znova hladné a chce jesť.

Tip: Ak sa chcete dozvedieť viac o dojčení, kvantum kvalitných informácií na jednom mieste nájdete na stránke mamila.sk.

11.) Nech si bábätko odgrgne

Po kojení bolo odgrgávanie druhá najčastejšia činnosť, ktorú sme v prvých týždňoch s bábätkom vykonávali.

Prečo?

Aby lepšie spinkala.

Tip na článok: Prečo je dôležité, aby si dieťa odgrglo.

Nie je však pravidlo, aby si bábätko odgrglo. Odgrgnutie má zmysel len vtedy, ak si to bábätko vyžaduje!

Stáva sa, že bábätko zaspí už pri papaní. To, že si po jedle odgrgne ho môže zobudiť a znova bude chcieť sať mlieko. Takto sa môžete ocitnúť v začarovanom kruhu. Keď je bábätko väčšie, v noci by malo piť pokojne a odgrgnúť si už nemusí. Stačí ho pokojne položiť do postieľky.

Keď som však videla, že napriek napapaniu a odgrgnutiu bola naša malinká stále nespokojná a pučila sa, prehodila som si ju na ruku, a masírovala som jej chrbátik. Po chvíli som ju dala do postieľky a zaspala.

Tip: Ak vaše bábätko navyše častejšie grcká a vyvracia mlieko (má tzv. reflux), vytvorte mu v postieľke zvýšenú polohu.

12.) V prípade potreby využite spúšťače spánku

Pri ukladaní bábätka na spánok môžte využiť tzv. spúšťač spánku akým je napríklad cumlík, bavlnená plienka prehodená cez tvár alebo očká, kus svojho oblečenia (aby cítilo vašu prítomnosť a bolo pokojné), uspávanka, spací vak, zavinovačka, monotónny zvuk, biely šum…

Keď si na ne dieťatko zvykne,  spánok si zafixuje práve na danú vec a bude mu úplne jedno kde zaspí. To oceníte, keď ho budete uspávať inde ako doma.

My využívame cumlík a plienku s tým, že Eliška cumlík dokonca po zaspaní vypľuje.

13.) Zavinujte

Už pred narodením našej malinkej som vedela, že ju budem zavinovať do klasickej perinky. Nie do zavinovačky.

Dôvodom bol Morov reflex, kedy sa bábätko nečakane zľakne a zobudí.  Snažila som sa jej zavinúť aj ručičky, ale tak to neznášala, že sme ostali len pri zavinovaní bez ručičiek.

Napriek tomu sa nám to osvedčilo a veľmi pomohlo.

Tip: Môžete vyskúšať aj spací vak alebo položiť dieťa do postieľky tak, aby sa cítilo bezpečne. To znamená, aby sa dotýkalo boku – mantinelu alebo jej spodného okraja.

Tiež môžete vyskúšať spanie vo “vajci”. Ide o metódu, kedy dieťatko leží na boku a okolo telíčka ma pás zrolovanej deky. Pri hlavičke bližšie k telu a od krku nadol sa rozšíri do tvaru vajca. Vytvára mu to pocit bezpečia, aké malo ešte keď bolo v brušku.

spánok, nočný spánok, bábätko, nočný spánok bábätka, janelisblog

Počas spánku

14.) Spávajte spolu s bábätkom

Z hľadiska bezpečnosti by malo bábätko spávať v postieľke a najbližšie k mame kvôli nočnému dojčeniu.

My sme od narodenia spávali spolu s Eliškou s tým, že sme ju sledovali a dávali sme mega pozor. Postupne som ju dávala do postieľky hneď vedľa postele, aby sme sa mohli v kľude naspať bez strachu, že ju priľahneme.

Neviem si predstaviť, že by spávala sama v detskej izbe. Proste materinský pud by mi to nedovolil.

15.) Vyskúšajte dieťatko polohovať

Nikto predsa nevydrží spať celú noc v jednej polohe. 

Keď som v noci počula, že sa Eliška začína mrviť a poplakávať, najprv som jej skúsila vždy zmeniť polohu a prehodiť ju na druhý bok. Vždy to pomohlo a spala minimálne ešte hodinu navyše.

Pozor však treba dávať pri polohe na bruchu, kedy dieťatko môže vdýchnuť vyvrátenú potravu.

16.) Prebaľujte bábätko podľa potreby

V prvých týždňoch prebaľujte v noci podľa uváženia.

Toto pravidlo platí skôr na obdobie po 1,5–2 mesiacoch, kedy sa stolica bábätka trošku upraví. Ak budete používať kvalitné, extra savé plienky, nebude nutné ho cez noc tak často prebaľovať. Prebaľovaním sa môže naopak úplne prebudiť. Ak ho bude treba prebaliť z iného dôvodu, tak to jednoducho zistíte pričuchnutím.

Rady na záver

17.) Pozorujte vaše bábätko

Pozorujte, skúšajte a zistite, čo vám a vášmu bábätku vyhovuje najviac. Nečakajte zázraky ihneď. Kým sa spolu s bábätkom zladíte, určite to bude trvať pár týždňov.

Tip: Ak chcete mať úplný prehľad o všetkom potrebnom týkajúceho sa Vás a Vášho bábätka, odporúčam perfektnú aplikáciu v angličtine pre iOS aj Android Baby + . Čo je navyše super je to, že je zdarma, avšak údaje je možné zapisovať len do jedného roku dieťatka.

18.) Zapojte partnera, mamu, sestru, kohokoľvek

Je dobré, ak máte niekoho s kým sa viete cez noc v prvých týždňoch prestriedať ak nevládzete. Najmä ak ste ešte aj po cisárskom.

Prvé týždňe sú naozaj náročnejšie.

19.) Nebudte tvrdohlavé a najmúdrejšie 

Dajte si poradiť. Veľa z týchto tipov mám aj od mojej maminy a kamošiek. Nemusíte aplikovať všetko, čo vám každý bude radiť. Vyberte si to, čo vám a bábätku vyhovuje.

20.) Buďte v kľude a v pohode

Toto je základ. 

Ako hovorí jeden z top psychológov Marek Herman: 

“Najdôležitejšie zo všetkého je spokojná mama. Zo spokojnej mamy čerpá celá rodina. Spokojná mama, spokojné dieťa. Keď je mama spokojná, dieťa si to z nej vezme samo, vie to. Preto je mama v rodine vždy na prvom mieste. Nie deti, nie otec. Mama. Ale mama môže byť nežná, len keď je oddýchnutá.

Preto veľa oddychujte a snažte sa byť v pohode.

Záver

Toto bolo mojich 20 osvedčených tipov, s ktorými sa môže uspávanie vášho bábätka stať o trošku jednoduchším, lepším a menej únavnejším.

Dozvedeli ste sa niečo nové, alebo naopak máte niečo, na čo som zabudla? Pomohla vám niektorá z mojich rád vyššie? Napíšte mi komentár, poteší ma to.

A ozaj, ak sa vám tento článok páčil, tak ho pozdieľajte, alebo ho prosím pošlite  niekomu, o kom si myslíte, že mu pomôže. Vďaka!

Prajem vám čo najmenej prebdených nocí.

Janka

4.8 4 votes
Article Rating
guest
2 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
san
san
9 months ago

Pekne napísané, na niektoré veci som žiaľ prišla až časom. Plus myslím, že je dobré čo najskôr učiť dieťa zaspávať samé bez pomoci, aby vedelo lepšie prespať noc a potom aby aj cez deň vedelo dlhšie pospať a nebudilo sa po polhodine.